Bála jsem se například, že nebudu umět s člověkem s tělesným znevýhodněním správně komunikovat nebo že bude tato práce pro mě příliš fyzicky náročná. Jednoho dne jsem se úplnou náhodou dozvěděla, že moje spolubydlící Daniele již nějakou dobu asistuje. Vyprávěla mi, co asistence obnáší, a zahnala tak téměř všechny obavy, které jsem měla :-). Krátce nato jsem si s Danielou domluvila osobní schůzku.

V den našeho setkání jsem měla velkou trému z „pohovoru“, ale nakonec se z něj vyklubalo přátelské povídání. V době mojí návštěvy byla u Daniely asistentka Petra, a spolu s Dani mě hned zasvětily do pravidel asistence a vysvětlily mi vše potřebné. S Danielou jsem se pak domluvila na mojí první službě.

Pokud máte stejné obavy, jako jsem měla ze začátku já, ale zároveň vás tato zkušenost láká, mohu vám jen doporučit to vyzkoušet. Daniela je velmi přátelská a trpělivá, všechno vám vysvětlí. Pokud jde o fyzickou náročnost, tak si myslím, že tuto práci zvládne téměř kdokoliv, i když silnější ruce se vám určitě budou hodit. Ale co je asi vůbec nejdůležitější, je zodpovědnost a dochvilnost. Daniela na své asistenty a asistentky spoléhá, a pokud někdo službu zruší, bývá pro ni velmi těžké a stresující v krátké době najít náhradu.

Myslím, že asistence u Daniely vás může v mnohém obohatit. Daniela je velmi vzdělaná, společenská a inteligentní žena s velkým rozhledem a zájmem o dění v okolním světě. Je docela možné, že díky ní začnete o některých věcech přemýšlet jinak, než jste byli zvyklí/zvyklé. Každopádně vás může v mnohém inspirovat a můžete se u ní naučit spoustu věcí, které se budou hodit i vám samotným – třeba vařit :-). A jako bonus budete mít dobrý pocit z toho, že děláte opravdu smysluplnou práci.

V současné době k Daniele chodím několikrát do měsíce, díky tomu, že bydlím blízko, mohu většinou „zaskakočit“ za asistenty a asistentky, kteří/které museli/y z nějakého důvodu zrušit službu.

Pokud se rozhodnete tuto službu vyzkoušet, přeji vám, aby se vám práce líbila a přinášela vám hlavně radost.

31.3.2012